Fatra – Desítka okolo komína

Už počtvrté hostil areál akciové společnosti Fatra v Napajedlích jeden z dílů běžeckého seriálu Agrofert Run. Desítka okolo komína doplněná o řadu dětských běhů a jeden rodinný i další atrakce pro všechny generace přilákala uplynulou sobotu asi tisíc návštěvníků.

Celý den se povedl. Nepršelo, i když v jednu chvíli to hrozilo. Lidí bylo poměrně hodně. Jsme spokojení. A máme velkou radost, že se do závodů zapojuje hodně našich zaměstnanců. Baví je to, běh patří mezi životní styly dnešní generace,“ líčil generální ředitel Fatry Pavel Čechmánek.

I on sám se mezi běžce zařadil, když se zapojil do Impuls rodinného běhu na 1 kilometr. „Čas jsem nesledoval, ale do čtyř minut jsem to určitě zvládl,“ usmál se.

V rámci areálu si rodiny s dětmi mohly zasoutěžit v interaktivní herní zóně, která nabízela lukostřelbu, překážkový běh, vrh koulí a další aktivity podporující správnou motoriku. Děti ale nejvíce zaujala hasičská technika a stříkání hadicí na cíl. 

Hlavní desetikilometrový závod dokončilo 195 běžců, vítězem se stal Lukáš Kučera v čase 34:56 a v ženské kategorii dominovala Irena Pospíšilová (41:40). S náročnou tratí si poradil i nejstarší účastník, 84letý Vladislav Knebl.

Běhám spíš sama, když je čas. Účastním se závodů v okolí,“ popsala Erika Machová, která ve Fatře obsluhuje vytlačovací stroje a svůj třetí start v závodě proměnila časem 54:58 na první místo mezi zaměstnankyněmi. To Stanislav Chadim, který ve Fatře na pozici kalandristy obsluhuje dvouválec, ovládl žebříček zaměstnaneckých běžců už potřetí. V závodě, který se částečně běží přímo v areálu Fatry a jehož ozdobou je 1,3 kilometru dlouhé stoupání na vrchol Maková se 150 metrovým převýšením, tentokrát dosáhl času 40:44. Celkově obsadil desátou příčku. „Běhání se věnuji trošku víc. Běhám za atletický klub TJ Jiskra Otrokovice i za univerzitu, studuji totiž dálkově tělovýchovnou fakultu. Ročně se účastním až 25 závodů,“ popsal Chadim

Při každém závodě v rámci seriálu věnuje Nadace Agrofert finanční dar nějakému spolku či instituci v okolí. Tentokrát přispěla 20 tisíc korun dvěma středním školám z regionu. Střední průmyslové škole v Otrokovicích a Střední škole – Centru odborné přípravy technické v Kroměříži. Otrokovickou školu navštěvuje asi 400 žáků, finance použije pro vylepšení vybavení i na odměny pro nejlepší žáky. „S Fatrou mimo jiné už dva roky spolupracujeme na projektu firemních žáků, kteří po škole do Fatry nastupují. Mají naplánované firemní kolečko, při kterém se pohybují na úrovni dělnických profesí a pak se uvidí, na jaké pozici se uplatní,“ poznamenal zástupce ředitele školy Radomil Hanulík.

My příspěvek využijeme nejen k propagaci školy, ale i třeba na nákup dárků do soutěží pro základní školy, kterými se snažíme podpořit nábor mladé generace do naší školy,“ doplnil ředitel kroměřížského COPT Bronislav Fuksa. Po květnovém běhu v pardubické Synthesii a červnové napajedelské Fatře budou zbylé tři závody běžeckého seriálu Agrofert Run pokračovat v září v přerovské Precheze, na Čapím hnízdě a ve valašskomeziříčské Deze.