Fatra má nové nafukovací hračky, představí je na říjnovém Designbloku

Rok 2013 bude pro výrobu hraček v Napajedlech přelomový, neboť se v jeho dílnách začnou po dlouhých desetiletích vyrábět nové nafukovací hračky. K retro edici hraček Libuše Niklové totiž přibudou čtyři hračky navržené mladými českými designéry. Formule, Pes Bulík, Traktor a Koza tak doplní červeného buvola nebo žlutou žirafu, které si již získaly obdiv nejen dětí, ale také milovníků kvalitního designu.

Na Niklovou naváží Jan Čapek a manželé Kozovi, potisk míčů navrhla Zuzana Lednická

Fatra začala ve vývoji nových hraček spolupracovat s mladými českými návrháři, kteří si již získali renomé na české designérské scéně. Jan Čapek (1976), autor Formule a Psa Bulíka, navrhnul v minulosti novou sportovní PET láhev pro Mattoni nebo PET láhve pro pivovarskou skupinu Plzeňský prazdroj. Jerry Koza (1976), který se svou manželkou Annou navrhli Traktor a Kozu, je spojen hlavně s Ateliérem SAD. Ten naposledy zaujal rekonstrukcí vnitřních prostor Žižkovského televizního vysílače. Anna Kozová (1982) získala cenu Czech Grand Design v kategorii Objev roku za redesign chirurgických nástrojů pro firmu Beznoska. Od roku 2008 navrhuje pro značku Trash Made limitované kolekce z elektroodpadu.

Capek_BulikCapek_FormuleKozovi_KozaKozovi_Traktor

Je jistě zajímavé, že manželé Kozovi společně pracují vždy pouze při navrhování hraček – v roce 2008 získali ocenění na Designbloku za své odrážedlo Torpédo a nyní se jejich profesní cesty opět protnuly, tentokrát díky Fatře Napajedla.

Čtveřici nových hraček doplní také nové potisky nafukovacích míčů, jejichž autorkou je grafička Zuzana Lednická (1974) ze Studia Najbrt. Ta původně vystudovala navrhování a technologii výroby hraček. Její grafika potisků navazuje na jednoduchý design Libuše Niklové, která si často kromě návrhů hraček samotných připravovala také jejich potisky.

Lednicka_Mice

Bulík má sundavací obojek, skrz kola Traktoru si mohou děti povídat s rodiči

Nové čtveřice hraček se od těch klasických z Fatry liší nejen v designu, ale i ve své funkčnosti. Samotní návrháři se při své práci inspirovali u Libuše Niklové a její odkaz pak dále rozvíjeli. Děti (a dospělí) se tak mohou těšit třeba na to, že psovi Bulíkovi sundají obojek, nebo že se skrz průhledné oči Kozy podívají do tajemného vnitřního prostoru zvířete. Traktor zase nabízí možnost, aby si děti mohli s rodiči povídat přes tunel u zadních kol.

Světová premiéra proběhne v Praze na Designbloku

Tradiční událost mezi milovníky designu a módy – Designblok bude místem, kde budou veřejnosti poprvé fyzicky představeny nové nafukovací hračky, v termínu od 7. do 13. října. Expozici Fatry Napajedla navrhl Jerry Koza, návštěvníci si v ní prohlédnou všechny v současnosti vyráběné retro hračky Libuše Niklové i čtyři nové nafukovací hračky. Zároveň s nimi se také opět objeví tři úchopové hračky – Sluníčko, Micinka a Punťa. Ty pochází z roku 1974 a Libuše Niklová je navrhla pro nejmenší děti a kromě důvtipného tvaru, aby se jim dobře držely, je obohatila o půvabné barevné potisky. Tyto tři hračky se zatím neprodávají, ale pokud o ně během Designbloku veřejnost projeví zájem, Fatra je též opětovně zařadí do výroby.

Toto vše najdete v prostoru Superstudia Nákladového nádraží Žižkov, v expozice F 201. Superstudio bude otevřeno každý den od 10 – 21 hodin (v neděli pouze do 19 hodin).Uchopove_Niklova

Děti si mohou pohrát v Kafkově domě, najdete ho podle obří housenky

Součástí prezentace Fatry Napajedla na letošním Designbloku bude také dětský koutek v Galerii umění pro děti v Kafkově doměv na Praze 1, neboli Openstudiu Designbloku. Ve 2. patře najdou návštěvníci magický prostor určený k rozvíjení fantazie a hraní. Jedna ze stěn bude pokryta barevnou fólií s nafukovacími hlavami hraček, na kterou budou moci děti kreslit. Další ze stěn bude pokrytá samotnými zvířátky odcházejícími směrem k další expozici Fatry na žižkovském nákladovém nádraží. Návštěvníci se mohou těšit také na dva objekty Petra Nikla.

Openstudio Designbloku bude mít otevřeno po celý týden od 10 do 21 hodin (v neděli do 19 hodin) a všechny retro hračky Libuše Niklové si tam bude možné také zakoupit. Kdybyste nevěděli kde se Kafkův dům nachází, hledejte na Náměstí Franze Kafky dům na jehož fasádě bude umístěna velká nafukovací housenka.

Openstudio_Kafkův dům

Hračky Fatra mají nový web

Známost a oblíbenost nafukovacích hraček Libuše Niklové si vyžádala také vlastní webovou prezentaci. Retro hračky si tak budete moci prohlédnout společně s novými hračkami, které budou mít premiéru na Designbloku. Na adrese www.hrackyfatra.cz vedle toho najdete také vizitky jednotlivých návrhářů, stejně jako články a videa která se hraček Fatra týkají.

Pro každého kdo by měl zájem si některou z nafukovacích hraček snadno a rychle koupit je zde pak E-shop Fatra.