Libuše Niklová mezi ženskými ikonami designu – výstava v newyorském Muzeu moderního umění

Jméno Libuše Niklové je nesmazatelně spjato s Fatrou Napajedla. Je proto potěšitelné, že se tato česká designérka dočkala dalšího mezinárodního uznání. Její jméno bylo totiž zařazeno na výstavu Designing Modern Women 1890–1990, která bude zahájena 5. října v The Museum of Modern Art (MoMA) v New Yorku. Ostatně není to poprvé, co se tvorba Niklové v této respektované instituci objevila. Minulý rok slavila úspěchy v rámci výstavy Století dětí: Vyrůstání s designem. Nafukovací žlutá žirafa z Fatry také ozdobila titulní stránku webu výstavy. Libuše Niklová se tak v od letošního 5. října v New Yorku objeví vedle takových ženských ikon designu jako Charlotte Perriand, která spolupracovala s architektem Le Corbusier nebo Lella Vignelli. Výstava Designing Modern Women 1890–1990 potrvá až do 1. října příštího roku.

V říjnu vyjde reedice monografie Llibuše Niklové

Pro fanoušky kvalitního a nadčasového designu však toto není jediná dobrá zpráva. V rámci říjnového Designbloku bude totiž pokřtěno druhé, upravené a rozšířené vydání úspěšné monografie Libuše Niklové. Její první vydání získalo v roce 2010 cenu Nejkrásnější česká kniha roku 2010 a o dva roky později pak bronzovou medaili v prestižní mezinárodní soutěži Nejkrásnější kniha světa v Lipsku.
„K druhému vydání nás vedla hlavně poptávka, neboť o knihu je stále velký zájem u nás i v zahraničí a je již dlouho zcela vyprodána,“ říká autorka knihy Tereza Bruthansová. „A navíc jsme od jejího prvního vydání objevili nejen některé nové údaje, ale rovněž – především díky Fatře a některým sběratelům – celou řadu hraček, které jsme dosud znali jen z černobílých fotografií a tudíž jsme je nyní mohli vyfotografovat a knihu o ně obohatit. Jde například o první gumové hračky jako Slona či Libušku, ale také o mnoho nafukovacích hraček včetně Housenky a Koníka, které díky tomu dnes Fatra znovu vyrábí. Také jsem monografii doplnila o aktuální informace o putovní retrospektivní výstavě, již jsme uspořádali ve Zlíně, v Praze a Paříži, a o letos v červnu otevřené stálé expozici Fatry v Muzeu města Napajedla. V novém vydání nechybí ani samostatná dvoustrana věnovaná Fatře a právě vzniklým novým hračkám od současných designérů, kteří tak navazují na práci paní Niklové.“

kniha Niklova