Prodejce profilů z Fatry ve filmu Marie Terezie

Prodejce profilů z Fatry ve filmu Marie Terezie

Marie Terezie – dvoudílný film se zahraniční účastí, největší projekt v historii České televize. Natáčelo se celkem 46 dní v lokacích v Kroměříži, Praze, Dobříši, Milovicích, Lysé nad Labem, Valticích, Bratislavě, Vídni a Světci u Tachova. Nejdéle času strávili filmaři v Kroměříži – tři týdny na zámku a další týden v zámeckých zahradách. Celkový počet komparzistů se vyšplhal na 2 200 lidí. A právě mezi ně si odskočil náš zaměstnanec, Ing. Tomáš Zmrzlík, prodejce profilů.

Tomáši, jak Vás vůbec napadlo natáčení se zúčastnit?

Kroměřížský zámek a zahrady jsou filmaři relativně často vyhledávaná destinace. Každý rok se tu točí alespoň jedna filmová produkce. Jedná se většinou o historické filmy, do kterých je potřeba větší množství komparzistů. A když jsem letos na jaře zaregistroval v médiích, že se chystá natáčení Marie Terezie, tak jsem se přihlásil na casting a byl jsem vybrán.

Byla to Vaše jediná filmařská zkušenost?

V předchozích letech jsem se zúčastnil natáčení seriálu BBC „The Musketeers“ a ruského seriálu o Kateřině Veliké – „Jekatěrina“. V Mušketýrech jsem byl za mušketýra a v Kateřině Veliké za šlechtice.

Musel jste absolvovat nějaký konkurz?

Ano účastnil jsem se castingu, který probíhal v Kroměříži. Tam si nás komparzní agentura všechny vyfotila. Fotil se detail obličeje a následně celá postava. Potom nám změřili výšku a míry kolem krku, pasu apod. Po asi třech týdnech mě agentura kontaktovala, že jsem byl filmaři vybrán a abych se zúčastnil kostýmních zkoušek na Barrandově v Praze. Další týden mě a ostatní vybrané komparzisty vyzvedl v Kroměříži autobus, který nás zavezl na zkoušky na Barrandov. V ateliérech nám filmaři zkoušeli kostýmy, boty a paruky tak, aby vše maximálně dané osobě pasovalo. Pokud vše sedělo, celý kostým se označil konkrétním jménem a poslal do Kroměříže

Kolik času jste mezi herci strávil?

Celkem mi bylo nabídnuto 16 natáčecích dní v Kroměříži a na zámku ve Valticích. Značnou část jsem musel odmítnout, protože natáčení probíhalo souběžně s veletrhem Interpack, kterého se Fatra účastnila. A navíc jsem si chtěl nechat nějakou dovolenou na léto. Tudíž jsem se účastnil šesti natáčecích dní. Filmovalo se denně od šesti ráno do zhruba šesti sedmi večer.

Účastnil se na natáčení i někdo další z našich zaměstnanců?

Mezi vybranými komparzisty byl také Jiří Havlík z elektroúdržby v Chropyni.

Měl jste možnost promluvit si s někým z hlavních představitelů? Pokud ano, jak se chovali, jak na Vás působili?

Možná díky tomu, že rozpočet filmu byl na české poměry relativně vysoký, tak se natáčelo v pohodovém a klidném duchu. Před každým záběrem nám režisér vysvětlil, co se bude v dané scéně odehrávat a co po nás vyžaduje na „place“.

Mezi komparzisty byl také Petr Walos (ex-Argema, ex-Narajama) a Miroslav Spilka (Perseus, Calibos). O přestávce mezi natáčením jsme všichni společně s Vojtou Kotkem debatovali o hudbě. O jejím nahráváním, o zvuku různých kytar a aparátů. Kotek totiž hraje na kytaru ve stoner rockové kapele TH!S. Myslím, že sám ocenil, že se ho konečně někdo neptá na herectví a film a může se bavit o jiném tématu.

Máte z natáčení nějakou zajímavou historku?

Poslední natáčecí den byl kvůli špatnému počasí přesunut z kroměřížských zahrad do zámku do Valtic. Z Kroměříže jsme vyjeli autobusem už v kostýmech. Před zámek ve Valticích jsme dojeli ve stejný okamžik, jako autobus plný japonských turistů. A ti byli evidentně v šoku z toho, co vidí. Tuto chvilku jsem si připadal jako opravdová filmová hvězda, protože focení z jejich strany nebralo konce.

Děkujeme za rozhovor a přejeme další zajímavé projekty a herecké příležitosti.