Žirafa z Fatry slavila úspěch až v New Yorku.

Nadčasové hračky navržené designérkou Libuší Niklovou pro Fatru Napajedla opět potvrdily svou kvalitu. Tentokrát v Muzeu moderního umění v New Yorku.

Obyvatelé New Yorku se mohli v posledních třech měsících doslova vrátit do dětství a potěšit se nejen pohledem z hraček, které formovaly dětský svět po celé minulé století. Výstava Století dětí: Vyrůstání s designem (Century of the Child: Growing by Design, 1900–2000) si dala ambiciózní cíl zmapovat 20. století z pohledu dětí a dětství, jako základu pro pozdější vztah k designu. MoMA (Museum of Modern Arts) tak nabídla průřez designem reprezentovaný nejen hračkami, ale také oblečením, nábytkem, knihami, hrami či dalšími předměty, které se dětí dotýkají. Je potěšitelné, že i v tomto celosvětovém obrazu zanechali Češi jasně viditelnou stopu.

České hračky zaujaly.

Obálku katalogu k této výstavě zdobí návrh dřevěné stavebnice továrny od jednoho ze zakladatelů české užitné grafiky, Ladislava Sutnara. Další český (nebo spíše československý) přínos pak tvoří série hraček designérky Libuše Niklové. V New Yorku byly vystavené tři typy hraček, které navrhla pro Fatru Napajedla. Jedná se o gumové pískající hračky (vyráběné tehdy v Gumotexu Břeclav), jako byly doktor a sestřička, výpravčí nebo krotitel lvů. Dále byla v New Yorku vystavená série zvířátek s varhánkovým trupem, z nichž nejznámější je pravděpodobně černá kočička. A posledním druhem jsou pak nafukovací hračky, se kterými se po obnovení výroby mohou dále bavit nejen děti z České republiky, ale také ve zbytku světa, kam se také prodávají.

Cestu do prestižní výstavní síně za moře umožnila designérka Tereza Bruthansová. Na ni se obrátila kurátorka newyorské výstavy s tím, že by na ní rádi měli právě žlutou žirafu z Fatry. Zaujala ji v katalogu, který byl vytvořený k výstavě. „Dost mě překvapilo, že toužili právě po žirafě. Vybrali si ji asi právě kvůli tomu, že je výraznější jak velikostí, tak barvou,“ doplnila Bruthansová.

Červený buvol, modrý slon a žlutá žirafa jistě v minulosti zaujímaly místo v nejednom českém dětském pokojíčku. A jsou to možná právě vzpomínky na dětství prožité s dokonale navrženými nafukovacími zvířátky, které stojí za současnými úspěchy hraček z Fatry. Který dospělý rodič by svým potomkům nechtěl dopřát totéž potěšení, jako měl on sám. To ostatně potvrzuje také syn návrhářky Libuše Niklové Petr: „Maminka dělala hračky pro všechny smysly. A velmi dbala na to, aby vedle dotykového smyslu, vnímalo dítě také zvuk. A samozřejmě vizualita je na těch hračkách nejdůležitější vlastností. Jsou výtvarně zjednodušené a poskytují velký prostor představivosti. Nafukovací hračky sloužily dětem k sezení, které je pak pohybem mohly rozpovídat, protože pískaly. Pro mě jsou tyto hračky mimořádné tím, že jejich obsah tvoří dech toho, kdo si je nafoukne. Převážení je velmi jednoduché – stačí vyfouknout a zase nafouknout. Je v tom vlastně taková metafora neustálého oživování hračky.“ Petr Nikl ostatně složil poctu práci své maminky výstavou 200 dm3 dechu, která se před dvěma lety ve zlínském Domě umění těšila vysokému zájmu návštěvníků.

Fatra chystá další nafukovací zvířátka.

Díky nadčasovému designu, prostoru, který jejich vzhled poskytuje dětské fantazii a zájmu ze strany zákazníků se na trh chystají další nafukovací zvířátka. Fatra Napajedla nyní zvažuje také výrobu dalších sedacích hraček. Ty doplní stávající řadu retro hraček v roce 2013. Jejich kvalita byla oceněna v minulém měsíci na veletrhu hraček FOR TOYS, FOR BABIES, na kterém jim bylo předáno osvědčení SPRÁVNÁ HRAČKA – VYBRÁNO ODBORNÍKY. Toto ocenění je dokladem toho, že hračky splňují kriteria kvality, estetické úrovně a výchovně pedagogické způsobilosti pro určený věk dítěte. Po skončení veletrhu jsou hračky ke zhlédnutí ve stálé expozici Umělecko-průmyslového muzea na zámku v Kamenici nad Lipou. Toto však nebude jediná možnost, kde se s retro hračkami z Fatry setkat. V současné době se připravuje projekt stálé expozice v Muzeu Napajedla. Tam by se měly objevit nejen hračky nyní vyráběné, ale také jejich nafukovací kolegové vyráběné v minulém století.

Anketa: Jak se na zámořský úspěch napajedelské žirafy dívají obyvatelé Zlína se přímo v ulicích ptal Zlínský deník

zlinsky.denik.cz/zpravy_region/zirafa-z-fatry-vycestovala-az-za-more-zustane-pak-v-tokiu-20121103.html

Video – Petr Nikl hovoří o hračkách své maminky

www.moma.org/explore/multimedia/videos/227/1152