V podivuhodné historii igelitu měla slovo i Fatra

Ač z toho asi chemici nebo učitelé chemie nemají moc radost, výrazem IGELIT se v současné době pojmenovává mnoho produktů, aniž by tomu odpovídalo jejich složení. Samotné slovo igelit si cestu do našeho jazyka našlo v první polovině minulého století. A není to jediná zajímavost, která se k němu váže. Nutno podotknout, že na jeho šíření nejen v tehdejším Československu měla velký podíl také napajedelská Fatra.

Nejen tuto, ale i spoustu dalších zajímavostí obsahuje článek pana profesora Miroslava Raaba „Podivuhodná historie igelitu“, který právě vyšel v lednovém čísle časopisu Vesmír. Fatra Napajedla je v něm zmíněna jako výrobce plynových masek pro prvorepublikovou československou armádu, pláštěnek nebo populárních nafukovacích hraček, které si v současnosti opět získávají stále větší oblibu. Igelit si dokonce našel cestu také do písní nebo básniček. Své texty o tento chemický název takto obohatili třeba Jiří Suchý, Ivan Mládek nebo folkový bard Honza Nedvěd. I tyto podrobnosti si přečtěte ve článku profesora Raaba ZDE.

Zároveň si můžete poslechnout také rozhovor s panem profesorem Raabem vysílaný na rozhlasové stanici ČRo Leonardo. Zajímavé vyprávění obsáhlo vedle historie igelitu také vynálezce měkkých kontaktních čoček prof. Otto Wichterla či výše zmíněné písňové texty. O Fatře Napajedla se hovoří od 35. minuty a pokud vydržíte až do konce, dojde také na erotiku. Samozřejmě ve spojení s plasty.

Rozhlasový pořad je ke stažení nebo na streamu dostupný ZDE.